Certyfikat ISO 3834 dla firmy produkcyjnej wykorzystującej techniki spawalnicze jest obecnie koniecznością i znakiem rozpoznawczym, pozwalającym traktować firmę jako pewnego i zaufanego partnera. Wdrożenie ISO 3834 to jedno z najważniejszych zadań dla firmy doradczo-wdrożeniowej, ale też najbardziej rozpoznawalny certyfikat jakości w spawalnictwie.
Co obejmuje certyfikat ISO 3834?
Uogólniając – ISO 3834 jest to całościowy zestaw wytycznych odnoszących się do spawania elementów metalowych. W odróżnieniu np. od dyrektywy ciśnieniowej PED 2014/68/EU, zalecenia zawarte w tym certyfikacie odnoszą się stricte do spawania. Należy pamiętać o tym, że norma ISO 3834 jest opracowana tak, aby dostosować grupę wymagań dla firmy spawalniczej w zależności od roli wyrobu spawalniczego pod kątem ogólnego bezpieczeństwa produkowanej konstrukcji. Im rola produktu spawalniczego jest większa, tym większą grupę wymagań do certyfikacji ISO 3834 należy spełnić.
Jak wygląda wdrożenie ISO 3834?
Tak jak wszystkie obszary związane z certyfikacją dla spawalnictwa, tak wdrożenie ISO 3834 musi zostać przeprowadzone przez wykwalifikowanego inżyniera spawalnictwa. W ramach procesu wdrożenia świadczone są usługi 溶接監督 i doradztwa obejmujące organizację stanowiska pracy i przeszkolenia pracowników, jak i etap planowania produkcji. Certyfikowana firma powinna wykazać, że jest w stanie w pełni kontrolować produkcję i jej organizację oraz wystrzegać się błędów. Po spełnieniu wszystkich formalnych i praktycznych wymagań nadawany zostaje certyfikat ISO 3834, a firma uzyskuje potwierdzenie ważnych kompetencji technicznych i organizacyjnych. Posiadanie certyfikatu nie tylko stanowi formę zabezpieczenia w przypadku kontroli, ale przede wszystkim jest jasnym sygnałem wiarygodności i rzetelności dla kontrahentów.